Antibacterial Copper Powder
$0.00
Antibacterial Copper Powder
Product Name: Antibacterial Copper Powder
| Product | Antibacterial Copper Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Cu |
| Product Code | NCZ-CE-159/20 |
| CAS Number | 7440-50-8 |
Antibacterial CopperApplication:
Application fields of antibacterial fibers containing nano copper powder:
- Work clothes of doctors and nurses in hospitals, sick clothes of patients, and clothes are worn by caregivers.
- Antibacterial socks, antibacterial underwear, antibacterial underwear.
- Clothes, hats, shoes, insoles, gloves, etc.
- Bed linen, quilt covers, pillow towels, towels, bath towels, rags, and other daily-use textiles.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
Product Name: Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | silver, ceramic material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Copper Nickel Micron Powder
Copper Nickel Micron Powder
Product Name: Copper-Nickel Micron Powder
| Product | Â Copper Nickel Powder |
| CAS No. | 12357-13-0 |
| Appearance | Black Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Cu-Ni |
| Product Code | NCZ-NSC-193/20 |
Copper Nickel Micron Powder Description:
- powder metallurgy for copper-based or nickel-based alloy
- the surface coating of maritime vessels seawater corrosion-resistant materials
- lubricant wear-resistant, anti-wear additives
- conductive, thermally conductive filler material
Copper Nickel Micron Powder RELATED INFORMATION
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferro Titanium Carbide Powder
Product Name: Ferro Titanium Carbide Powder
| Product | Ferro Titanium Carbide Powder |
| Colour | Â Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeTiC |
| Product Code | NCZ-C-102/20 |
| CAS Number | 12604-56-7 |
Application of Ferro Titanium carbide powder:
In the present study, Fe-based hardfacing coating reinforced by TiC particles was obtained by manual shielded metal arc welding (SMAW) in which H08A bare electrode was coated with fluxes, to which different measures of ferrotitanium, rutile, graphite, calcium carbonate, and calcium fluoride had been added.
The microstructure and wear properties of the hardfacing coating were studied through scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), an X-ray diffractometer (XRD), and a wear test.
The results indicate that TiC particles are produced by a direct metallurgical reaction between ferrotitanium and graphite during welding.
TiC particles are uniformly dispersed in the matrix of lath martensite and retained austenite with particle sizes in the range of 3–5 μm. Fe-based hardfacing coating reinforced by TiC particles is found to possess better wear resistance and a lower coefficient of friction than that of the AISI 1045 steel substrate.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferrovanadium Nitride Powder
Product Name: Ferrovanadium Nitride Powder
| Product | Ferrovanadium Nitride Powder |
| Colour | Greyish silver |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeVN |
| Product Code | NCZ-CN-149/20 |
| CAS Number | 7439-89-6 / 24646-85-3 |
Ferrovanadium Nitride Powder Description:Â
Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen alloy) is a composition ferrovanadium nitride. Ferrovanadium nitride is proposed for joint nitrogen and vanadium steel doping. Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen Alloy) is a new type of alloy additive, It can substitute Ferro Vanadium used in the production of Micro alloying-steel.Ferrovanadium Nitride Powder Application:
- FeVN alloy powder can be used for structural steel, tool steel, pipeline steel, steel, and cast iron.
- It is used for nitrogen-containing steel melting: high- strength low-alloy steel (HSLA), rail steel, quick cutting steel, etc.
- Ferrovanadium Nitride adding to the steel can increase the strength, tough, tactility, anti-thermal fatigue, etc.
- It also can make the steel be able to fulfill solderability to attain the same strength, adding Ferrovanadium Nitride could save 30-40% of Vanadium, thereby saving the cost.
Ferrovanadium Nitride Powder Advantages:
- Low melting point, high-density products, under the condition of the same production, vanadium and nitrogen yield is higher than similar products.
- Low nitrogen vanadium than more reasonable, high strengthening ability.
- Stable high product purity, ingredients, production has smaller fluctuation, the mechanical performance of steel performance has higher reliability.
Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Molybdenum Boride Powder |
| Color | Â Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
Molybdenum Boride Powder
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Tantalum carbide Powder
Product Name: Tantalum Carbide Powder
| Product | Tantalum Carbide Powder |
| Colour | Brown-Gray |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | TaC |
| Product Code | NCZ-C-105/20 |
| CAS Number | 12070-06-3 |
Tantalum carbide Powder Description:
Tantalum carbides form a family of binary chemical compounds of tantalum and carbon with the empirical formula TaCx, where usually varies between 0.4 and 1. They are extremely hard, brittle, refractory ceramic materials with metallic electrical conductivity. They appear as brown-Gray powders, which are usually processed by sintering. Being important cermet materials, tantalum carbides are commercially used in tool bits for cutting applications and are sometimes added to tungsten carbide alloys.Properties of TaC Tantalum carbide powder:
Tantalum carbides have metallic electrical conductivity, both in terms of its magnitude and temperature dependence. TaC is a superconductor with a relatively high transition temperature of TC = 10.35 K. Application of TaC Tantalum carbide powder- Widely used in the production of microwave absorbing materials, metal powder injection
- Used as all kinds of superhard material and powder metallurgy products additives etc.
- Used as a cutting tool.
- Used for delicate Ceramics.
- Hard wear-resistant alloy tools, tools, molds, and wear-resistant corrosion-resistant structural components additive, improve the toughness of the alloy.
- Tantalum carbide sintered shown in gold, watches can be made decorations.
Zirconium Carbide Powder
Zirconium Carbide Powder
Product Name: Zirconium Carbide Powder
| Product | Zirconium Carbide Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | ZrC |
| Product Code | NCZ-C-110/20 |
| CAS Number | 12070-14-3 |

Reviews
There are no reviews yet.