Lanthanum Iron Oxide Powder
$0.00
Product Name: Lanthanum Iron Oxide Powder
| Product | Lanthanum Iron Oxide |
| CAS No. | 12022-43-4 |
| Appearance | Â White Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | LaFeO3 |
| Product Code | NCZ-NSC-343/20 |
Lanthanum Iron Oxide Description
Nanochemazone specializes in produce high-quality sputtering targets, ceramic targets, metal targets. The products are applied to various fields of vacuum coating by various methods (magnetron sputtering, vacuum plating, etc.) Scientific research, aerospace, automotive, microelectronics, integrated circuit industry, light source, optics, decoration, flat panel display industry, information storage industry, data storage and so on.
Lanthanum Iron Oxide Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | Silver, Ceramic Material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Ferro Manganese Nitride Powder
Product Name: Ferro Manganese Nitride Powder
| Product | Ferro Manganese Nitride Powder |
| Colour | Gray |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeMnN |
| Product Code | NCZ-CN-150/20 |
| CAS Number | 7439-89-6 / 7439-96-5 |
Ferro Manganese Nitride Powder Application:
Mainly used for steel production ferromanganese nitride nitrogen additive, which can improve the mechanical properties, such as the strength of steel, refined grains, and stabilize austenite. Mainly used for special alloy steel high strength stainless steel heat-resistant steel production. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferrochrome Nitride Powder
| Product | Ferrochrome Nitride Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeCrN |
| Product Code | NCZ-CN-151/20 |
| CAS Number | 7439-89-6, / 24094-93-7 |
- Widely used in stainless steel, heat resistant steel, corrosion-resistant steel, alloy steel, and other special steel smelting production
- Used in steelmaking industrial, casting foundry
Hafnium Carbide Powder
Product Name: Hafnium Carbide Powder
| Product | Hafnium Carbide Powder |
| Colour | Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Â HfC |
| Product Code | NCZ-C-103/20 |
| CAS Number | 12069-85-1 |
Brief Description of Hafnium carbide powder HfC:Â
Hafnium carbide ( HfC) is a chemical compound of hafnium and carbon With a melting point of about 3900 °C it is one of the most refractory binary compounds known. However, it has low oxidation resistance, with the oxidation starting at temperatures as low as 430 °C Hafnium carbide is usually carbon deficient and therefore its composition is often expressed as HfCx (x = 0.5 to 1.0). It has a cubic (rock-salt) crystal structure at any value of x Application of Hafnium carbide powder HfC:
- Used for preparation of ultra-high temperature ceramics
- The reactant in the synthesis of hafnium-containing organometallic polymers
- Used as an additive in alloys
- Used in coatings
- Widely used in microelectronics, semiconductor, aerospace high-temperature resistant material, coating materials, ceramic materials, ceramic target material, etc.
Hafnium carbide Powder related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Iron Boride Powder Description
Iron Boride Powder is often used to improve abrasion resistance, corrosion resistance, wear resistance, and oxidation resistance. It is used in oil and gas refinery, chemical extraction, automotive agricultural, stamping, textile extrusion, and injection molding industries. Iron-based coatings recently gained attention for their mechanical, frictional, and corrosion-resistant properties. As compared to the ceramic or cermet type of materials people have used before, iron-based materials are relatively inexpensive, less strategic, and can be produced economically by various thermal methods with ease of fabrication and machining.
Iron Boride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Niobium Boride Powder
Niobium Boride Powder
Product Name: Niobium Boride Powder
| MF: | NbB |
| Chemical Name | Niobium Boride Powder |
| EINECS: | 235-723-2 |
| Purity: | 99.9% |
| Molecular weight: | 103.72 |
| Product Number: | NCZ-SC-112/20 |
| Cas Number: | 12619-90-8 |
| Density | 7.39g/ml |
Niobium Boride Powder Related Information
Niobium boride powders having NbB, NbB2 and Nb3B4 phases in various amounts and single phase NbB powders were successfully synthesized by using powder metallurgy methods from related metal oxide raw materials in the presence of a strong reducing agent. Nb2O5, B2O3 and Mg powder blends were milled at room temperature
A high-energy ball mill for different time. Subsequently, an undesired MgO phase was removed from the milled powders by HCl leaching to constitute NbB–NbB2–Nb3B4 as final products, and they were subjected to an annealing process at 1500 °C for 4 h to observe probable boride transformation. Characterization was carried out by XRD, DSC, PSA, SEM/EDX, TEM, and VSM. The effects of milling time (up to 9 h) on the formation, microstructure, and thermal behavior of the final products were investigated.
The reduction reaction took place after milling stoichiometric powder blends for 2 h. Nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders in high purity were obtained in the absence of any secondary phase and any impurity via mechanochemistry by milling for 5 h and leaching with 4 mol/L HCl. After annealing, pure and nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders transformed into a single NbB phase without leaving behind NbB2 and Nb3B4 phases.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.

Reviews
There are no reviews yet.