Magnesium Phosphate Hexahydrate Powder
$0.00
Magnesium Phosphate Hexahydrate Powder
Product Name: Magnesium Phosphate Hexahydrate Powder
| Product | Magnesium Phosphate Powder |
| CAS No. | 13478-16-5 |
| Appearance | Yellow Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | MgNH4PO4·6H2O |
| Product Code | NCZ-NSC-241/20 |
Description of Magnesium Phosphate Hexahydrate:
It is used as a pharmaceutical intermediate.
Related Information Magnesium Phosphate PowderÂ
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Diboride Powder
 Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30µm |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder Description
Aluminum boride Powder is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure.  Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride powder in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Aluminum Diboride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Aluminum Diboride Powder
Aluminum Diboride Powder
Product Name: Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30 µm (Customizable) |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder RELATED INFORMATION
Aluminum boride is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure.  Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Aluminum Powder
 Aluminum Powder
Product Name: Al Powder
| Product | Al Powder |
| CAS No. | 7429-90-5 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Micron (Can be customized) |
| Ingredient | Al+3 |
| Product Code | NCZ-NSC-163/20 |
Description of Al (Aluminum Powder)
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy, injection molding, spray painting, etc. |
Al Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comChromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | Silver, Ceramic Material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Copper Nickel Micron Powder
Copper Nickel Micron Powder
Product Name: Copper-Nickel Micron Powder
| Product | Â Copper Nickel Powder |
| CAS No. | 12357-13-0 |
| Appearance | Black Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Cu-Ni |
| Product Code | NCZ-NSC-193/20 |
Copper Nickel Micron Powder Description:
- powder metallurgy for copper-based or nickel-based alloy
- the surface coating of maritime vessels seawater corrosion-resistant materials
- lubricant wear-resistant, anti-wear additives
- conductive, thermally conductive filler material
Copper Nickel Micron Powder RELATED INFORMATION
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferrochrome Nitride Powder
Ferrochrome Nitride Powder
Product Name: Ferrochrome Nitride Powder
| Product | Ferrochrome Nitride Powder |
| Colour | Black Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeCrN |
| Product Code | NCZ-CN-151/20 |
| CAS Number | 7439-89-6, / 24094-93-7 |
Ferrochrome Nitride Powder Description:
Ferrochrome nitride is widely used in electric furnace and oxygen converter smelting nitrogen steel. Nitrogen is an element of austenite formation, It is used as a component to add chromium manganese and chromium manganese nickel stainless steel to replace the shortage of nickel.Ferrochrome Nitride Powder Application:
Ferrochrome, or ferrochromium (FeCr) is a type of ferroalloy, that is, an alloy of chromium and iron, generally containing 50 to 70% chromium by weight.
Ferrochrome is produced by electric arc carbothermic reduction of chromite. Most of the global output is produced in and India, which have large domestic chromite resources. Increasing amounts are coming from Russia and China.
Production of steel, especially that of stainless steel with a chromium content of 10 to 20%, is the largest consumer and the main application of ferrochrome.
Ferrochrome production is essentially a carbothermic reduction operation taking place at high temperatures. Chromium ore (an oxide of Cr and Fe) is reduced by coal and coke to form the iron-chromium alloy.
The heat for this reaction can come from several forms, but typically from the electric arc formed between the tips of electrodes at the bottom of the furnace and the furnace hearth.
This arc creates temperatures of about 2,800 °C (5,070 °F). In the process of smelting, huge amounts of electricity are consumed, making production very expensive in countries where power costs are high.
The tapping of the material from the furnace takes place intermittently. When enough smelted ferrochrome has accumulated in the furnace hearth.
The tap hole is drilled open and a stream of molten metal and slag rushes down a trough into a chill or ladle. Ferrochrome solidifies in large castings that are crushed for sale or further processed.
Ferrochrome is generally classified by the amount of carbon and chrome it contains.
The vast majority of FeCr produced is "charge chrome" from South Africa, with high carbon being the second largest segment followed by the smaller sectors of low carbon and intermediate carbon material.
Ferrochrome Nitride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Molybdenum Boride Powder |
| Color | Â Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
Molybdenum Boride Powder
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |

Reviews
There are no reviews yet.