Barium Zirconium Oxide Nano powder
$0.00
Barium Zirconium Oxide Nanopowder
Product Name: Barium Zirconium Oxide Nanopowder
| Product | Barium Zirconium Oxide Nanopowder |
| Colour | White |
| Purity | ≥ 99.99% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | ‎ BaZrO3 |
| Product Code | NCZ-CK-179/20 |
| CAS Number | 12009-21-1 |
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Please contact us for customization and price inquiry
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Powder
 Aluminum Powder
Product Name: Al Powder
| Product | Al Powder |
| CAS No. | 7429-90-5 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Micron (Can be customized) |
| Ingredient | Al+3 |
| Product Code | NCZ-NSC-163/20 |
Description of Al (Aluminum Powder)
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy, injection molding, spray painting, etc. |
Al Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comChromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
Product Name: Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | silver, ceramic material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
CoCrW Alloy Powder
Product Name: CoCrW Alloy Powder
| Product |
 CoCrW Alloy Powder |
| CAS No. | 7440-50-8/7440-47-3 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | CoCrW |
| Product Code | NCZ-NSC-164/20 |
Description:
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy(PM), injection molding(MIM), spray painting(SP) etc. |
Copper Nickel Micron Powder
Copper Nickel Micron Powder
Product Name: Copper-Nickel Micron Powder
| Product | Â Copper Nickel Powder |
| CAS No. | 12357-13-0 |
| Appearance | Black Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Cu-Ni |
| Product Code | NCZ-NSC-193/20 |
Copper Nickel Micron Powder Description:
- powder metallurgy for copper-based or nickel-based alloy
- the surface coating of maritime vessels seawater corrosion-resistant materials
- lubricant wear-resistant, anti-wear additives
- conductive, thermally conductive filler material
Copper Nickel Micron Powder RELATED INFORMATION
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature. Please contact us for customization and price inquiry Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferrovanadium Nitride Powder
Product Name: Ferrovanadium Nitride Powder
| Product | Ferrovanadium Nitride Powder |
| Colour | Greyish silver |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeVN |
| Product Code | NCZ-CN-149/20 |
| CAS Number | 7439-89-6 / 24646-85-3 |
Ferrovanadium Nitride Powder Description:Â
Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen alloy) is a composition ferrovanadium nitride. Ferrovanadium nitride is proposed for joint nitrogen and vanadium steel doping. Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen Alloy) is a new type of alloy additive, It can substitute Ferro Vanadium used in the production of Micro alloying-steel.Ferrovanadium Nitride Powder Application:
- FeVN alloy powder can be used for structural steel, tool steel, pipeline steel, steel, and cast iron.
- It is used for nitrogen-containing steel melting: high- strength low-alloy steel (HSLA), rail steel, quick cutting steel, etc.
- Ferrovanadium Nitride adding to the steel can increase the strength, tough, tactility, anti-thermal fatigue, etc.
- It also can make the steel be able to fulfill solderability to attain the same strength, adding Ferrovanadium Nitride could save 30-40% of Vanadium, thereby saving the cost.
Ferrovanadium Nitride Powder Advantages:
- Low melting point, high-density products, under the condition of the same production, vanadium and nitrogen yield is higher than similar products.
- Low nitrogen vanadium than more reasonable, high strengthening ability.
- Stable high product purity, ingredients, production has smaller fluctuation, the mechanical performance of steel performance has higher reliability.
Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Tantalum boride Powder
Product Name: Tantalum boride Powder
| MF: | TaB |
| Chemical Name |
Tantalum boride Powder |
| Color | Gray |
| EINECS | 234-496-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Molecular weight: | 191.76 |
| Product Number: | NCZ-SC-116/20 |
| Cas Number: | 12045-19-1 |
| Density: | 14.2 g/cm3 |
Tantalum boride Powder RELATED INFORMATION
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Titanium Carbide Powder
Titanium Carbide Powder
Product Name: Titanium Carbide Powder
| Product | Titanium Carbide Powder |
| Colour | Grey |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | TiC |
| Product Code | NCZ-C-106/20 |
| CAS Number | 12070-08-5 |
Titanium Carbide Powder Description :
Titanium Carbide (TIC) is a Gray metallic powder with a cubic system structure. With high-wear resistance, perfect corrosion resistance and high-temperature resistance, As hardness material, it’s widely used as the thermal spray coating powder material, the welding material, the flinty membranous material, the military aviation material, the hard alloy, and the cermet. Titanium carbide, TiC, is an extremely hard (Mohs 9-9.5) refractory ceramic material, similar to tungsten carbide. It has the appearance of black powder with the sodium chloride (face-centered cubic) crystal structure. Also, the product has good conductivity and chemical inert ability to steel and ironApplication of Titanium Carbide TiC:
1. The carbide is mainly used in the manufacturing of cermet, heat-resistant alloy, and cemented carbide due to its high melting point, high hardness, and good chemical stability.- Applies in the spray coating material, the welding material, the flinty membranous material, the military aviation material, the hard alloy, and the cermet.
- Used in the preparation of cermets, which are frequently used to machine steel materials at high cutting speed.
- Used as an abrasion-resistant surface coating on metal parts, such as tool bits and watch mechanisms.
- Used as a heat shield coating for atmospheric reentry of spacecraft.

Reviews
There are no reviews yet.