Lead Thiosulfate Powder
$0.00
Lead Thiosulfate Powder
Product Name: Â Lead Thiosulfate Powder
| Product | Â Lead Thiosulfate Powder |
| CAS No. | 13478-50-7 |
| Appearance | White Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | PbS2O3 |
| Product Code | NCZ-NSC-279/20 |
Lead Thiosulfate DescriptionÂ
Lead thiosulfate is the precipitation of lead thiosulfate can be obtained by adding calcium thiosulfate or sodium thiosulfate solution to the solution of lead nitrate. The precipitation was filtered by decantation after washing. Dry in a vacuum. If the solution is slightly boiled precipitation for white, but a long time to boil, the precipitation is gray.
Lead Thiosulfate Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please contact us for customization and price inquiry
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Powder
 Aluminum Powder
Product Name: Al Powder
| Product | Al Powder |
| CAS No. | 7429-90-5 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Micron (Can be customized) |
| Ingredient | Al+3 |
| Product Code | NCZ-NSC-163/20 |
Description of Al (Aluminum Powder)
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy, injection molding, spray painting, etc. |
Al Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comChromium Carbide Cr3C2 Powder
Product Name: Chromium Carbide Cr3C2 Powder
| Product | Chromium Carbide |
| Colour | Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Cr3C2 |
| Product Code | NCZ-C-101/20 |
| CAS Number | 12012-35-0 |
Chromium Carbide Cr3C2 Powder APPLICATION FIELDS
Chromium Carbide Cr3C2 Powder is a ceramic compound that exists in several different chemical compositions: Cr3C2, Cr7C3, and Cr23C6. At standard conditions, it exists as a gray solid. It is extremely hard and corrosion-resistant. It is also a refractory compound, which means that it retains its strength at high temperatures as well. These properties make use as an additive to metal alloys. When chromium carbide crystals are integrated into the surface of a metal it improves the wear resistance and corrosion resistance of the metal and maintains these properties at elevated temperatures. Cr3C2 powder is mixed with solid nickel-chromium. This mixture is then heated to very high temperatures and sprayed onto the object being coated where it forms a protective layer. This layer is essentially its own metal matrix composite, consisting of hard ceramic Cr3C2 particles embedded in a nickel-chromium matrix. Cr3C2 prevents large grains from forming in the composite, which results in a fine-grained structure of superior toughness.Chromium Carbide Cr3C2 Application:
- Used as high temperature resistant and wear-resistant surface materials
- Used for welding and flux-cored wire
- Chromium carbide is useful in the surface treatment of metal components.
- Chromium carbide is used to coat the surface of another metal in a technique known as thermal spraying.
- Chromium carbide is used as an additive in cutting tools in order to improve toughness by preventing the growth of large grains.
Chromium Carbide Cr3C2 Properties:
There are three different crystal structures for chromium carbide corresponding to the three different chemical compositions. Cr23C6 has a cubic crystal structure and a Vickers hardness of 976 kg/mm2. Cr7C3 has a hexagonal crystal structure and a microhardness of 1336 kg/mm2. Cr3C2 is the most durable of the three compositions and has an orthorhombic crystal structure with a microhardness of 2280 kg/mm2. For this reason, Cr3C2 is the primary form of chromium carbide used in surface treatment. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
Product Name: Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | silver, ceramic material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
CoCrW Alloy Powder
Product Name: CoCrW Alloy Powder
| Product |
 CoCrW Alloy Powder |
| CAS No. | 7440-50-8/7440-47-3 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | CoCrW |
| Product Code | NCZ-NSC-164/20 |
Description:
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy(PM), injection molding(MIM), spray painting(SP) etc. |
Ferrovanadium Nitride Powder
Product Name: Ferrovanadium Nitride Powder
| Product | Ferrovanadium Nitride Powder |
| Colour | Greyish silver |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeVN |
| Product Code | NCZ-CN-149/20 |
| CAS Number | 7439-89-6 / 24646-85-3 |
Ferrovanadium Nitride Powder Description:Â
Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen alloy) is a composition ferrovanadium nitride. Ferrovanadium nitride is proposed for joint nitrogen and vanadium steel doping. Ferrovanadium Nitride (Vanadium-Nitrogen Alloy) is a new type of alloy additive, It can substitute Ferro Vanadium used in the production of Micro alloying-steel.Ferrovanadium Nitride Powder Application:
- FeVN alloy powder can be used for structural steel, tool steel, pipeline steel, steel, and cast iron.
- It is used for nitrogen-containing steel melting: high- strength low-alloy steel (HSLA), rail steel, quick cutting steel, etc.
- Ferrovanadium Nitride adding to the steel can increase the strength, tough, tactility, anti-thermal fatigue, etc.
- It also can make the steel be able to fulfill solderability to attain the same strength, adding Ferrovanadium Nitride could save 30-40% of Vanadium, thereby saving the cost.
Ferrovanadium Nitride Powder Advantages:
- Low melting point, high-density products, under the condition of the same production, vanadium and nitrogen yield is higher than similar products.
- Low nitrogen vanadium than more reasonable, high strengthening ability.
- Stable high product purity, ingredients, production has smaller fluctuation, the mechanical performance of steel performance has higher reliability.
Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Iron Boride Powder Description
Iron Boride Powder is often used to improve abrasion resistance, corrosion resistance, wear resistance, and oxidation resistance. It is used in oil and gas refinery, chemical extraction, automotive agricultural, stamping, textile extrusion, and injection molding industries. Iron-based coatings recently gained attention for their mechanical, frictional, and corrosion-resistant properties. As compared to the ceramic or cermet type of materials people have used before, iron-based materials are relatively inexpensive, less strategic, and can be produced economically by various thermal methods with ease of fabrication and machining.
Iron Boride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Zirconium Carbide Powder
Zirconium Carbide Powder
Product Name: Zirconium Carbide Powder
| Product | Zirconium Carbide Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | ZrC |
| Product Code | NCZ-C-110/20 |
| CAS Number | 12070-14-3 |

Reviews
There are no reviews yet.