Nickel Silicide Powder
$0.00
Nickel Silicide Powder
Product Name: Â Nickel Silicide Powder
| Product | Nickel Silicide Powder |
| CAS No | 12059-14-2 |
| Appearance | White Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Ni2Si |
| Product Code | NCZ-NSC-133/20 |
Nickel Silicide Powder Related Information:
Nickel Silicide Powder: The reaction between SiC with chemically plated nickel on its surface has been investigated. X-ray analysis gave a good number of lattice parameters for Ni 3Si, a = 0.3522nm, and has good agreement with the index. The surface layer of Ni diffuses into the SiC and exothermically forms Ni 3Si in a defined temperature range, producing free carbon which could be deleterious to the properties.
A reaction is evident at temperatures 900°C and 1350°C with an increasing trend. The mechanism of sintering which is shown to be a reaction sintered transient-liquid phase method was determined by thermal analysis and metallographic techniques. The strength, hardness, and density properties of sintered Ni /Al (Liquid) + SiC composites are also reported.
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bismuth Metal Polycrystalline Powder
Product Name: Â Bismuth Metal Polycrystalline Powder
| Product | Â Â polycrystalline |
| CAS No. | 7440-69-9 |
| Appearance | brown Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Bi |
| Product Code | NCZ-NSC-275/20 |
Chromium Carbide Cr3C2 Powder
Product Name: Chromium Carbide Cr3C2 Powder
| Product | Chromium Carbide |
| Colour | Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Cr3C2 |
| Product Code | NCZ-C-101/20 |
| CAS Number | 12012-35-0 |
Chromium Carbide Cr3C2 Powder APPLICATION FIELDS
Chromium Carbide Cr3C2 Powder is a ceramic compound that exists in several different chemical compositions: Cr3C2, Cr7C3, and Cr23C6. At standard conditions, it exists as a gray solid. It is extremely hard and corrosion-resistant. It is also a refractory compound, which means that it retains its strength at high temperatures as well. These properties make use as an additive to metal alloys. When chromium carbide crystals are integrated into the surface of a metal it improves the wear resistance and corrosion resistance of the metal and maintains these properties at elevated temperatures. Cr3C2 powder is mixed with solid nickel-chromium. This mixture is then heated to very high temperatures and sprayed onto the object being coated where it forms a protective layer. This layer is essentially its own metal matrix composite, consisting of hard ceramic Cr3C2 particles embedded in a nickel-chromium matrix. Cr3C2 prevents large grains from forming in the composite, which results in a fine-grained structure of superior toughness.Chromium Carbide Cr3C2 Application:
- Used as high temperature resistant and wear-resistant surface materials
- Used for welding and flux-cored wire
- Chromium carbide is useful in the surface treatment of metal components.
- Chromium carbide is used to coat the surface of another metal in a technique known as thermal spraying.
- Chromium carbide is used as an additive in cutting tools in order to improve toughness by preventing the growth of large grains.
Chromium Carbide Cr3C2 Properties:
There are three different crystal structures for chromium carbide corresponding to the three different chemical compositions. Cr23C6 has a cubic crystal structure and a Vickers hardness of 976 kg/mm2. Cr7C3 has a hexagonal crystal structure and a microhardness of 1336 kg/mm2. Cr3C2 is the most durable of the three compositions and has an orthorhombic crystal structure with a microhardness of 2280 kg/mm2. For this reason, Cr3C2 is the primary form of chromium carbide used in surface treatment. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | Silver, Ceramic Material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Ferro Manganese Nitride Powder
Product Name: Ferro Manganese Nitride Powder
| Product | Ferro Manganese Nitride Powder |
| Colour | Gray |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeMnN |
| Product Code | NCZ-CN-150/20 |
| CAS Number | 7439-89-6 / 7439-96-5 |
Ferro Manganese Nitride Powder Application:
Mainly used for steel production ferromanganese nitride nitrogen additive, which can improve the mechanical properties, such as the strength of steel, refined grains, and stabilize austenite. Mainly used for special alloy steel high strength stainless steel heat-resistant steel production. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Gallium Nitride Powder
Product Name: Gallium Nitride Powder
| Product | Gallium Nitride |
| CAS No. | 25617-97-4 |
| Appearance | Yellow Powder |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | GaN |
| Product Code | NCZ-NSC-135/20 |
Silicon oxide wafer P-Type (2 inch)
Product Name: Silicon oxide wafer P-Type (2 inches)
| Product Name | Silicon oxide wafer P-Type (2 inches) |
| Cat. No. | NCZ-NSC318/20 |
| Diameter | 50.8+- 0.2 mm (2 inch) |
| Oxide Thickness | 300 +- 20 nm (dry) |
| Resistivity | (1-10 Ohm/sq). |
| Thickness | 300+ 15 µm |
| Orientation | <100>+- 0.5 |
Silicon oxide wafer P-Type (2 inches) Description
Provided in Single wafer caseSingle Crystal Silicon for solar energy applications includes p-type and n-type silicon. Silicon Silicon-based photovoltaic cells (PV Cells) for solar energy are fabricated from a positively charged or p-type silicon layer underneath a negatively charged or n-type silicon layer. These layers can be produced from single crystal silicon material sold under the AE Solar Energy group. Most silicon-based PV solar cells are produced from polycrystalline silicon with single-crystal systems the next most common. Silicon Metal is also available as a polycrystalline powder for casting, amorphous silicon for deposition, disc, granules, ingot, pellets, pieces, powder, rod, sputtering target, wire, and other forms and custom shapes. Ultra-high purity and high purity forms also include submicron powder and nanoscale powder. Single Crystal Silicon is generally immediately available in most volumes.
Silicon oxide wafer P-Type (2 inches) RELATED INFORMATION
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Single Crystal Silicon Wafer N-Type
Single Crystal Silicon Wafer N-Type (1 inch)
Product Name: Single Crystal Silicon Wafer N-Type (1 inch)
| Product Name | Single Crystal Silicon Wafer N-Type (1 inch) |
| Cat No. | NCZ-NSC330/20 |
| Size | 1 inch |
| Thickness | 300-380 micro-meter |
| Type | N-type |
| Dopant | Phosphorus |
| Resistivity | 1-10 ohm/cm |
| Surface | Single side polished |
| Boling Point | 2355 °C (lit.) |
| Melting Point | 1240 °C,1410 °C (lit.) |
| Density | 2.33 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Semiconductor Properties | <100>, N-type |
| SMILES string | [Si] |
Single Crystal Silicon Wafer N-Type (1 inch). We have heated polished doped single-crystal silicon wafers in a single-mode microwave cavity to temperatures where surface to surface bonding occurred. The absorption of microwaves and heating of the wafers is attributed to the inclusion of n-type or p-type impurities into these substrates.
A cylindrical cavity TM (sub 010) standing wave mode was used to irradiate samples of various geometry at positions of high magnetic field. This process was conducted in a vacuum to exclude plasma effects.
This initial study suggests that the inclusion of impurities in single crystal silicon significantly improved its microwave absorption (loss factor) to a point where heating silicon wafers directly can be accomplished in minimal time. Bonding of these substrates, however, occurs only at points of intimate surface to surface contact. The inclusion of a thin metallic layer on the surfaces enhances the bonding process.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in the various parametersTitanate-Lithium Titanium Oxide Nanopowder
Titanate-Lithium Titanium Oxide Nanopowder
| Product | Titanate-Lithium Titanium Oxide Nanopowder |
| Colour | White |
| Purity | ≥ 99.99% |
| Particle size | 1-10 µM(customizable) |
| Ingredient/MF | Li4Ti5O12 |
| Product Code | NCZ-CK-189/20 |
| CAS Number | 12031-82-2/ 12031-95-7 |

Reviews
There are no reviews yet.