Calcium Nitride Powder
$0.00
Calcium  Nitride Powder
Product Name: Calcium Nitride Powder
| Product | Calcium  Nitride Powder |
| CAS No. | 12013-82-0 |
| Appearance | Red-Brown |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | Ca3N2 |
| Product Code | NCZ-NSC-138/20 |
Description :
As the main raw materials of chemical reagents and high-end fluorescent powder.
RELATED INFORMATION
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aluminum Diboride Powder
 Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30µm |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder Description
Aluminum boride Powder is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure.  Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride powder in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Aluminum Diboride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Aluminum Diboride Powder
Aluminum Diboride Powder
Product Name: Aluminum Diboride Powder
| MF: | AlB2-P |
| Chemical Name | Aluminum Diboride |
| Color | Gray Black |
| EINECS | 234-923-7 |
| Purity: | 99.9% |
| Particle size | 30 µm (Customizable) |
| Product Number: | NCZ-SC-113/20 |
| Cas Number: | 12041-50-8 |
Aluminum Diboride Powder RELATED INFORMATION
Aluminum boride is an ionic compound, with a hexagonal crystal structure.  Aluminum boride at an absolute temperature slightly 40K (equivalent to -233 ℃) will be transformed into a superconductor. And its actual operating temperature is 20 ~ 30K. To reach this temperature, we can use liquid neon, liquid hydrogen, or closed-cycle refrigerator to finish cooling. Compared to the current industry using liquid helium to cool the niobium alloy (4K), these methods are simpler and more economical. Once it is doped with carbon or other impurities, magnesium diboride in a magnetic field, or there is a current passing, the ability to maintain the superconducting is as much as niobium alloys, or even better.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Aluminum Powder
 Aluminum Powder
Product Name: Al Powder
| Product | Al Powder |
| CAS No. | 7429-90-5 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Micron (Can be customized) |
| Ingredient | Al+3 |
| Product Code | NCZ-NSC-163/20 |
Description of Al (Aluminum Powder)
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy, injection molding, spray painting, etc. |
Al Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comChromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | Silver, Ceramic Material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
CoCrW Alloy Powder
Product Name: CoCrW Alloy Powder
| Product |
 CoCrW Alloy Powder |
| CAS No. | 7440-50-8/7440-47-3 |
| Appearance | Grey |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | CoCrW |
| Product Code | NCZ-NSC-164/20 |
Description:
| 3D printing metal Powder Powder metallurgy(PM), injection molding(MIM), spray painting(SP) etc. |
Ferrochrome Nitride Powder
| Product | Ferrochrome Nitride Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeCrN |
| Product Code | NCZ-CN-151/20 |
| CAS Number | 7439-89-6, / 24094-93-7 |
- Widely used in stainless steel, heat resistant steel, corrosion-resistant steel, alloy steel, and other special steel smelting production
- Used in steelmaking industrial, casting foundry
Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Niobium Boride Powder
Niobium Boride Powder
Product Name: Niobium Boride Powder
| MF: | NbB |
| Chemical Name | Niobium Boride Powder |
| EINECS: | 235-723-2 |
| Purity: | 99.9% |
| Molecular weight: | 103.72 |
| Product Number: | NCZ-SC-112/20 |
| Cas Number: | 12619-90-8 |
| Density | 7.39g/ml |
Niobium Boride Powder Related Information
Niobium boride powders having NbB, NbB2 and Nb3B4 phases in various amounts and single phase NbB powders were successfully synthesized by using powder metallurgy methods from related metal oxide raw materials in the presence of a strong reducing agent. Nb2O5, B2O3 and Mg powder blends were milled at room temperature
A high-energy ball mill for different time. Subsequently, an undesired MgO phase was removed from the milled powders by HCl leaching to constitute NbB–NbB2–Nb3B4 as final products, and they were subjected to an annealing process at 1500 °C for 4 h to observe probable boride transformation. Characterization was carried out by XRD, DSC, PSA, SEM/EDX, TEM, and VSM. The effects of milling time (up to 9 h) on the formation, microstructure, and thermal behavior of the final products were investigated.
The reduction reaction took place after milling stoichiometric powder blends for 2 h. Nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders in high purity were obtained in the absence of any secondary phase and any impurity via mechanochemistry by milling for 5 h and leaching with 4 mol/L HCl. After annealing, pure and nano-sized NbB–NbB2–Nb3B4 powders transformed into a single NbB phase without leaving behind NbB2 and Nb3B4 phases.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.

Reviews
There are no reviews yet.