Zinc Dithiophosphate Powder
$0.00
Zinc Dithiophosphate Powder
Product Name: Zinc Dithiophosphate Powder
| Product | Zinc Dithiophosphate Powder |
| CAS No. | 68649-42-3 |
| Appearance | Oily solid or liquid |
| Purity | 99.9% |
| APS | 1 – 5 Microns (Can be customized) |
| Ingredient | O4P2S4Zn3 |
| Product Code | NCZ-NSC-153/20 |
Zinc Dithiophosphate Powder Description:
The main use of Zinc Dithiophosphate Powder is in anti-wear additives to lubricants such as greases, gear oils, and motor oils, which often contain less than 1% of this additive. It has been reported that zinc and phosphorus emissions may damage catalytic converters and standard formulations of lubricating oils for gasoline engines now have reduced amounts of the additive, though diesel engine oils remain at higher levels.
Crankcase oils with reduced ZDDP have been cited as causing damage to, or failure of, classic/collector car flat-tappet camshafts and lifters which undergo very high boundary layer pressures and/or shear forces at their contact faces, and in other regions such as big-end/main bearings, and piston rings and pins. Roller camshafts are more commonly used to reduce camshaft lobe friction in modern engines.
Zinc Dithiophosphate Powder Related Information
Storage Conditions:
Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature.
Please email us for the customization.
Email: contact@nanochemazone.com
Note: We supply different size ranges of nano and micron size powder as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Other composition and customer’s specified configurations can be delivered upon request. Stabilizer, pH Value, Pack Size, and Contents of Artificial Lysosomal Fluid are customizable.
Contact us for Customization:Â sales@nanochemazone.com
Transportation and storage: Transportation at room temperature, storage at 4 ℃. For Longterm Storage Freeze it at -20 ℃






Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Chromium Diboride Powder
Chromium Diboride Powder
| MF: | CrB2 |
| Chemical Name |
Chromium Diboride Powder |
| Appearance | Silver, Ceramic Material |
| EINECS | 234-499-3 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | Â 5.20 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NCD-117/20 |
| Cas Number: | 12007-16-8 |
Ferro Titanium Carbide Powder
Product Name: Ferro Titanium Carbide Powder
| Product | Ferro Titanium Carbide Powder |
| Colour | Â Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeTiC |
| Product Code | NCZ-C-102/20 |
| CAS Number | 12604-56-7 |
Application of Ferro Titanium carbide powder:
In the present study, Fe-based hardfacing coating reinforced by TiC particles was obtained by manual shielded metal arc welding (SMAW) in which H08A bare electrode was coated with fluxes, to which different measures of ferrotitanium, rutile, graphite, calcium carbonate, and calcium fluoride had been added.
The microstructure and wear properties of the hardfacing coating were studied through scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), an X-ray diffractometer (XRD), and a wear test.
The results indicate that TiC particles are produced by a direct metallurgical reaction between ferrotitanium and graphite during welding.
TiC particles are uniformly dispersed in the matrix of lath martensite and retained austenite with particle sizes in the range of 3–5 μm. Fe-based hardfacing coating reinforced by TiC particles is found to possess better wear resistance and a lower coefficient of friction than that of the AISI 1045 steel substrate.
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferrochrome Nitride Powder
Ferrochrome Nitride Powder
Product Name: Ferrochrome Nitride Powder
| Product | Ferrochrome Nitride Powder |
| Colour | Black Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeCrN |
| Product Code | NCZ-CN-151/20 |
| CAS Number | 7439-89-6, / 24094-93-7 |
Ferrochrome Nitride Powder Description:
Ferrochrome nitride is widely used in electric furnace and oxygen converter smelting nitrogen steel. Nitrogen is an element of austenite formation, It is used as a component to add chromium manganese and chromium manganese nickel stainless steel to replace the shortage of nickel.Ferrochrome Nitride Powder Application:
Ferrochrome, or ferrochromium (FeCr) is a type of ferroalloy, that is, an alloy of chromium and iron, generally containing 50 to 70% chromium by weight.
Ferrochrome is produced by electric arc carbothermic reduction of chromite. Most of the global output is produced in and India, which have large domestic chromite resources. Increasing amounts are coming from Russia and China.
Production of steel, especially that of stainless steel with a chromium content of 10 to 20%, is the largest consumer and the main application of ferrochrome.
Ferrochrome production is essentially a carbothermic reduction operation taking place at high temperatures. Chromium ore (an oxide of Cr and Fe) is reduced by coal and coke to form the iron-chromium alloy.
The heat for this reaction can come from several forms, but typically from the electric arc formed between the tips of electrodes at the bottom of the furnace and the furnace hearth.
This arc creates temperatures of about 2,800 °C (5,070 °F). In the process of smelting, huge amounts of electricity are consumed, making production very expensive in countries where power costs are high.
The tapping of the material from the furnace takes place intermittently. When enough smelted ferrochrome has accumulated in the furnace hearth.
The tap hole is drilled open and a stream of molten metal and slag rushes down a trough into a chill or ladle. Ferrochrome solidifies in large castings that are crushed for sale or further processed.
Ferrochrome is generally classified by the amount of carbon and chrome it contains.
The vast majority of FeCr produced is "charge chrome" from South Africa, with high carbon being the second largest segment followed by the smaller sectors of low carbon and intermediate carbon material.
Ferrochrome Nitride Powder Related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Ferrochrome Nitride Powder
| Product | Ferrochrome Nitride Powder |
| Colour | Black |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | FeCrN |
| Product Code | NCZ-CN-151/20 |
| CAS Number | 7439-89-6, / 24094-93-7 |
- Widely used in stainless steel, heat resistant steel, corrosion-resistant steel, alloy steel, and other special steel smelting production
- Used in steelmaking industrial, casting foundry
Hafnium Carbide Powder
Product Name: Hafnium Carbide Powder
| Product | Hafnium Carbide Powder |
| Colour | Gray Powder |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Particle size | 1-10 µM (customizable) |
| Ingredient/MF | Â HfC |
| Product Code | NCZ-C-103/20 |
| CAS Number | 12069-85-1 |
Brief Description of Hafnium carbide powder HfC:Â
Hafnium carbide ( HfC) is a chemical compound of hafnium and carbon With a melting point of about 3900 °C it is one of the most refractory binary compounds known. However, it has low oxidation resistance, with the oxidation starting at temperatures as low as 430 °C Hafnium carbide is usually carbon deficient and therefore its composition is often expressed as HfCx (x = 0.5 to 1.0). It has a cubic (rock-salt) crystal structure at any value of x Application of Hafnium carbide powder HfC:
- Used for preparation of ultra-high temperature ceramics
- The reactant in the synthesis of hafnium-containing organometallic polymers
- Used as an additive in alloys
- Used in coatings
- Widely used in microelectronics, semiconductor, aerospace high-temperature resistant material, coating materials, ceramic materials, ceramic target material, etc.
Hafnium carbide Powder related Information
Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Iron Boride Powder
Product Name: Iron Boride Powder
| MF: | Tr-FeB |
| Chemical Name | Iron Boride Powder |
| Color | Grey Powder |
| EINECS Number: | 234-489-9 |
| Purity: | 99.9% |
| Density | ~7 g/cm3 |
| Product Number: | NCZ-NIB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-84-8 |
Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Molybdenum Boride Powder |
| Color | Â Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |
Molybdenum Boride Powder
RELATED INFORMATION
It's mainly used as an additive of electronic tungsten, molybdenum alloy, etc., and can also be used in the manufacture of wear semiconductor thin film and coating materials. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.com Please contact us for customization and price inquiry Note: We supply different size ranges of Nano and micron as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.Molybdenum Boride Powder
Molybdenum Boride Powder
Product Name: Molybdenum Boride Powder
| MF: | Tr-MoB2 |
| Chemical Name | Boride Powder |
| Color | Yellow Gray |
| EINECS No.: | 234-502-8 |
| Purity: | 99.9% |
| Density: | 9.26 g/ cm3 |
| Product Number: | NCZ-NMB-112/20 |
| Cas Number: | 12006-99-4 |

Reviews
There are no reviews yet.