Nickel Oxide Nanowire
$0.00
| Formula | NiO |
| CAS Number | 1313-99-1 |
| Stock No. | NCZNW113-19 |
| Purity | ≥99% |
| Diameter | 20 nm (customization available) |
| Length | 20 µm (customization available) |
| Molar Mass | 74.6928 g/mol |
| Density | 6.67 g/cm3 |
| Melting point | 1955 ËšC |
Please contact us for customization and price inquiry.
Note: We supply different size ranges of Nickel Oxide Nanowires as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Category: Nanowires
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
Aluminium Oxide Nanowires
$0.00
| MF: | Al2O3 |
| Chemical Name: | Aluminium Oxide Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 2-6 nm (Customization is possible) |
| Length: | up to 200 µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW102 |
| CAS Number | 1344-28-1 |
Coating and Membrane Grade Titanium Oxide Nanowires
$0.00
| Chemical Formula | TiO2 |
| Stock No. | NCZNW103-19 |
| Molar mass | 79.866 g/mol |
| Density | 4.23g/cm3 |
| Melting Point | 1,843 ËšC |
| Boiling point | 2,972 ËšC |
| CAS Number | 13463-67-7 |
| Diameter | 10 nm (customization available) |
| Length | 10 µm (customization available) |
Copper Hydroxide Nanowires
$0.00
| Chemical Formula | Cu(OH)2 |
| Stock No. | NCZNW104-19 |
| Molar Mass | 97.561 g/mol |
| Density | 3.368 g/cm3 |
| Melting point | 80 ËšC |
| CAS Number | 20427-59-2 |
| Diameter | 10 nm (customization available) |
| Length | 5 µm (customization available) |
Iron oxide Nanowires
$0.00
| Chemical Formula | Fe2O3 |
| CAS Number | 1309-37-1 |
| Stock No. | NCZNW107-19 |
| Density | 5.242g/cm3 |
| Melting point | 1,539-1,565 ËšC |
| Solubility in water | Insoluble |
| Crystal Structure | Rhombohedral |
| Heat Capacity | 103.9 J/mol-K |
| Diameter | 50 nm (customization available) |
| Length | 5 µm (customization available) |
Magnesium Oxide Nanowire
$0.00
| Product | Magnesium Oxide nanowire |
| CAS Number | 1309-48-4 |
| Stock No. | NCZNW110-19 |
| Chemical Formula | MgO |
| Molar Mass | 40.304g/mol |
| Density | 3.6g/cm3 |
| Melting Point | 2,825 ËšC |
| Boiling Point | 3,600 ËšC |
| Crystal Structure | Halite |
| Diameter | 300 nm (customization available) |
| Length | 100 µm (customization available) |
Nickel Hydroxide Nanowire
$0.00
| Product | Nickel Hydroxide nanowire |
| Chemical Formula | Ni(OH)2 |
| Stock No. | NCZNW112-19 |
| CAS Number | 12054-48-7 |
| Molar mass | 92.724 g/mol |
| Density | 4.10g/cm3 |
| Melting Point | 230 ËšC |
| Crystal Structure | Hexagonal |
| Diameter | 40 nm (customization available) |
| Length | 50 µm (customization available) |
Nickel Nanowires
$0.00
| MF: | Ni |
| Chemical Name: | Nickel Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 200-300 nm (Customization is possible) |
| Length: | up to 200 µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW111 |
| CAS Number | 7440-02-0 |
Titanium Dioxide Nanowire
$0.00
| MF: | TiO2 |
| Chemical Name: | Titanium Dioxide Nanowire |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 50-100 nm (Customization is possible) |
| Length: | 80 µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW119 |
| CAS Number | 13463-67-7 |

Reviews
There are no reviews yet.