Iron oxide Nanowires
$0.00
| Chemical Formula | Fe2O3 |
| CAS Number | 1309-37-1 |
| Stock No. | NCZNW107-19 |
| Density | 5.242g/cm3 |
| Melting point | 1,539-1,565 ËšC |
| Solubility in water | Insoluble |
| Crystal Structure | Rhombohedral |
| Heat Capacity | 103.9 J/mol-K |
| Diameter | 50 nm (customization available) |
| Length | 5 µm (customization available) |
Please contact us for customization and price inquiry.
Note: We supply different size ranges of Iron Oxide Nanowires as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Category: Nanowires
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
Coating and Membrane Grade Titanium Oxide Nanowires
$0.00
| Chemical Formula | TiO2 |
| Stock No. | NCZNW103-19 |
| Molar mass | 79.866 g/mol |
| Density | 4.23g/cm3 |
| Melting Point | 1,843 ËšC |
| Boiling point | 2,972 ËšC |
| CAS Number | 13463-67-7 |
| Diameter | 10 nm (customization available) |
| Length | 10 µm (customization available) |
Cobalt Nanowires
$0.00
| MF: | Co |
| Chemical Name: | Cobalt Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 200-300 nm |
| Length: | up to 200 µm |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW103 |
| CAS Number | 7440-48-4 |
Iron Nanowires
$0.00
| Product | Iron Nanowires |
| Stock No. | NCZNW106-19 |
| Chemical Formula | Fe |
| Atomic Number | 26 |
| Melting Point | 1811K |
| Boiling Point | 3134K |
| Density | 7.874g/cm3 |
| CAS Number | 7439-89-6 |
| Diameter | 80 nm (customization available) |
| Length | 10 µm (customization available) |
Manganese Oxide Nanowires
$0.00
| MF: | MnO2 |
| Chemical Name: | Manganese Oxide Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | ~ 40 nm (Customization is possible) |
| Length: | up to 200µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW110 |
| CAS Number | 1313-13-9 |
Manganese Tungstate Nanowire
$0.00
| Product | Manganese Tungstate Nanowire |
| Compound Formula | MnO4W |
| Stock No. | NCZNW111-19 |
| CAS No. | 14177-46-9 |
| Molecular Weight | 302.78 |
| Appearance | Yellow Powder |
| Density | 7.23g/cm3 |
| Diameter | 30 nm (customization available) |
| Length | 200 nm (customization available) |
Nickel Nanowires
$0.00
| MF: | Ni |
| Chemical Name: | Nickel Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 200-300 nm (Customization is possible) |
| Length: | up to 200 µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW111 |
| CAS Number | 7440-02-0 |
Titanium Oxide Anatase Nanowires
$0.00
| Product | Titanium Oxide Anatase Nanowires |
| Formula | TiO2 |
| CAS Number | 13463-67-7 |
| Stock No. | NCZNW101-19 |
| Crystal System | Tetragonal |
| Formula Mass | 79.88 g/mol |
| Diameter | 100 nm, 10 nm (Customizable) |
| Length | 10 μm (Customizable) |
| Form | Nanowires Powder/Dispersion |
| mp | >350 °C |
| density | 4.26 g/mL at 25 °C |
Vanadium Oxide Nanowires
$0.00
| MF: | VO |
| Chemical Name: | Vanadium Oxide Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | ~ 40 nm (Customization is possible) |
| Length: | 80 µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW120 |
| CAS Number | 12035-98-2 |

Reviews
There are no reviews yet.