Titanium Oxide Anatase Nanowires
$0.00
| Product | Titanium Oxide Anatase Nanowires |
| Formula | TiO2 |
| CAS Number | 13463-67-7 |
| Stock No. | NCZNW101-19 |
| Crystal System | Tetragonal |
| Formula Mass | 79.88 g/mol |
| Diameter | 100 nm, 10 nm (Customizable) |
| Length | 10 μm (Customizable) |
| Form | Nanowires Powder/Dispersion |
| mp | >350 °C |
| density | 4.26 g/mL at 25 °C |
Please contact us for customization and price inquiry.
Note: We supply different size ranges of Titanium dioxide Anatase Nanowires as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Category: Nanowires
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
Related products
Copper Hydroxide Nanowires
$0.00
| Chemical Formula | Cu(OH)2 |
| Stock No. | NCZNW104-19 |
| Molar Mass | 97.561 g/mol |
| Density | 3.368 g/cm3 |
| Melting point | 80 ËšC |
| CAS Number | 20427-59-2 |
| Diameter | 10 nm (customization available) |
| Length | 5 µm (customization available) |
Copper Nanowire
$0.00
| MF: | Cu |
| Chemical Name: | Copper Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 40-50 nm |
| Length: | 40-50 µm |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW105 |
| CAS Number | 7440-50-8 |
Gold Nanowire
$0.00
| MF: | Au |
| Chemical Name: | Gold Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 10 nm (Customization is possible) |
| Length: | up to 200µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW106 |
| CAS Number | 7440-57-5 |
Hydroxyapatite Nanowire
$0.00
| Product | Hydroxyapatite Nanowire |
| Formula | Ca5(PO4)3(OH) |
| Stock No. | NCZNW105-19 |
| Formula Mass | 502.31g/mol |
| Crystal System | Hexagonal |
| Specific Gravity | 3.14-3.21 |
| Diameter | 40 nm (customization available) |
| length | 20 µm (customization available) |
Iron oxide Nanowires
$0.00
| Chemical Formula | Fe2O3 |
| CAS Number | 1309-37-1 |
| Stock No. | NCZNW107-19 |
| Density | 5.242g/cm3 |
| Melting point | 1,539-1,565 ËšC |
| Solubility in water | Insoluble |
| Crystal Structure | Rhombohedral |
| Heat Capacity | 103.9 J/mol-K |
| Diameter | 50 nm (customization available) |
| Length | 5 µm (customization available) |
Nickel Nanowires
$0.00
| MF: | Ni |
| Chemical Name: | Nickel Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 200-300 nm (Customization is possible) |
| Length: | up to 200 µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW111 |
| CAS Number | 7440-02-0 |
Silicon Nanowire on Silicon Wafer Substrate
$0.00
| MF: | Si |
| Chemical Name: | Silicon Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 40-50 nm (Customization is possible) |
| Length: | 80 µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW112 |
| CAS Number | 7440-21-3 |
Silver Nanowires
$0.00
Silver Nanowires
| MF: | Ag |
| Chemical Name: | Silver Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 40-50 nm (Customization is possible) |
| Length: | up to 200 µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowires Dispersion/Powder/Paste |
| Product Number: | NCZW101 |
| CAS Number | 7440-22-4 |

Reviews
There are no reviews yet.