Carbon Nanofibers (CNFs)
$0.00
Carbon Nanofibers (CNFs)
| Formula | C |
| Stock No. | NCZM108-19 |
| Length | < 50 microns (Customization available) |
| OD | 200-600 nm |
| CAS Number | 308068-56-6 |
| Purity | ≥99% |
| SSA | 18 m2/g |
| Tap density | 0.0431 g/cm3 |
| Ash content | < 5wt% |
| Electric Conductivity | >100s/cm |
| True density | ~2.1 g/cm3 |
Note: For pricing & ordering information, please contact us at: sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Graphitic Carbon Nitride (g-C3N4) Powder
Graphitic Carbon Nitride
g-C3N4
| Product Name | Graphitic Carbon Nitride |
| Formula | C3N4+xHy |
| Stock No. | NCZ-AM101-19 |
| Appearance | Off-white to yellowish-brown powder |
| Molecular Weight | Varies with composition |
| Density | 2.336 g/cm3 |
| Average Particle Size | 10-50 Micron (Customizable) |
| Specific Surface Area | >35 m2/g |
| Absorption | λmax 390 nm |
| Thermal Conductivity | 1.25 W/m·K |
- Chemical Formula C3N4+xHy
- Chemical purity ≥ 99.5 wt.%PEM fuel cell catalyst – better cost solutions
- Color: off white yellow - brown
- Density 2.336 g/cm3
- Particle size, 1 to 50 microns
- Specific surface area > 35 m2/gL
- Thermal conductivity* 1.25 W/mK
- Temperature stability: In inert atmosphere, 650°C
g-C3N4 RELATED INFORMATION
Storage Conditions: Airtight sealed, avoid light, and keep dry at room temperature. Please email us for the customization. Email: contact@nanochemazone.comHexagonal Boron Nitride (H-BN) on Copper Foil
Molybdenum Disulfide (MoS2) Quantum Dots
Monolayer Molybdenum Diselenide (MoSe2) Quantum Dots
Monolayer Tungsten Diselenide (WSe2) Quantum Dots
Monolayer Tungsten Disulfide Powder, WS2
Nanosize Monolayer Molybdenum Disulfide, MoS2
Silver Nanoparticles/Nanomaterials
Silver Nanopowder
Silver Nanoparticles
Nano Silver Powder
| MF: | Ag |
| Chemical Name: | Silver Nanoparticles |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder/Dispersion |
| Product Number: | #NCZ5201 |
| CAS Number | 7440-22-4 |
Applications:
The antibacterial effects of silver nanoparticles have been used to control bacterial growth in a variety of applications, including dental work, surgery applications, wounds and burns treatment, and biomedical devices. It is well known that silver ions and silver-based compounds are highly toxic to microorganisms.

Reviews
There are no reviews yet.