Palladium Nanopowder
$0.00
Palladium Powder
| Product | Palladium Powder |
| CAS | 7440-05-3 |
| Stock No. | NCZM104-19 |
| APS | ≥ 5-10 µm (Micro and Nano Size Range available) |
| Purity | ≥ 99.9% |
| Molecular Formula | Pd |
| Molecular Weight | 106.42 g/mol |
| Form | Powder |
| Colour | Black/Gary |
| Density | 12.02 g/cm3 |
| Melting Point | 1554 °C |
| Boiling Point | 2970 °C |
Palladium Powder Nano and Micro-Size Range
Note: We can supply different size products of micro and Nano Size range powder according to client’s requirements.
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Chromium Powder
Chromium Powder Nano and Micron particles size range
| MF: | Cr |
| Chemical Name: | Chromium Powder |
| Purity: | Â >c99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM106 |
| CAS Number | 7440-47-3 |
COBALT MICRO POWDER
Cobalt Metal Powder
Cobalt Metal Powder Micron and nanoparticles size range
| MF: | Co |
| Chemical Name: | Cobalt Powder |
| Purity: | Â > 99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM107 |
| CAS Number | 7440-48-4 |
MAGNESIUM POWDER
MAGNESIUM Powder
MAGNESIUM Metal Powder
MAGNESIUM Metal Powder in Nano and Micron Size range
| MF: | Mg |
| Chemical Name: | MAGNESIUM POWDER |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM111 |
| CAS Number | 7439-95-4 |
Milled Carbon Fiber Powder
Milled Carbon Fiber Powder Nano and Micron Size range
| MF: | Milled Carbon Fiber |
| Chemical Name: | Milled Carbon Fiber Powder |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM114 |
| CAS Number | 99685-96-8 |
SILVER POWDER
Silver Metal Powder
Silver Nanoparticles Powder
Silver Nanodispersion
Silver Micron Size particles
Silver Metal Powder
| MF: | Ag |
| Chemical Name: | SILVER POWDER |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM119 |
| CAS Number | 7440-22-4 |
The antibacterial effects of silver nanoparticles have been used to control bacterial growth in a variety of applications, including dental work, surgery applications, wounds and burns treatment, and biomedical devices. It is well known that silver ions and silver-based compounds are highly toxic to microorganisms.
Stainless Steel Powders (SS420)
Stainless Steel Powder
Stainless Steel Powders Micro and Nanosize range
Stainless Steel SS420 Powder
| MF: | SS420 |
| Chemical Name: | Stainless Steel Powders |
| Purity: | >99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM122 |
| CAS Number | 12597-68-1 |
Titanium Powder
Titanium Powder
Titanium Powder Nano and Micropowder
| MF: | Ti |
| Chemical Name: | Titanium Powder |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM126 |
| CAS Number | 7440-32-6 |
Vanadium Powder
Vanadium Powder
Vanadium Metal Powder
Vanadium Powder of nano and micro size range
| MF: | V |
| Chemical Name: | Vanadium Powders |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 40-50 µm (Size Customization possible) |
| Form: | Micro powder |
| Product Number: | NCZM128 |
| CAS Number | 7440-62-2 |

Reviews
There are no reviews yet.