Tantalum Nitride Nanoparticles
$0.00
Nano Tantalum Nitride Powder
Tantalum Nitride Nanoparticles
Tantalum Nitride Nanopowder
| FORM | POWDER |
| Molecular Weight | 194.95 g/mol |
| APS | 80-100 nm |
| Density | 14.30 g/ml |
| Melting Point | 3000-3200˚C |
| Molecular Formula | TaN |
| Crystal Structure | Cubic |
| Free carbon | 0.07% |
| Specific Gravity | 16.3 g/cc |
| Appearance and Odor | Black to grey powder, no odor |
| Solubility in H2O | Insoluble |
| CAS | 12033-62-4 |
Note: We supply different products of microparticles and Nanoparticles powder in all size range according to client’s requirements.
Category: Nanoparticles & Nanopowders
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
Boron nitride nanoparticles
$0.00
Boron nitride nanoparticles
Boron nitride nanopowder
Nano Boron nitride powder
| MF: | BN |
| Chemical Name: | Boron nitride nanoparticles |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1001 |
| CAS Number | 10043-11-5 |
Calcium carbonate nanoparticles powder
$0.00
Calcium carbonate Nanopowder
Calcium carbonate Nanoparticles
Nano Calcium carbonate Powder
| MF: | CaCO3 |
| Chemical Name: | Calcium carbonate |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1201 |
| CAS Number | 471-34-1 |
Carbon Nanopowder
$0.00
Carbon Nanopowder
Activated Carbon Nanoparticles
Nano Activated carbon powder
| MF: | C |
| Chemical Name: | Carbon |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ1301 |
| CAS Number | 7440-44-0 |
Diamond Nanoparticles
$0.00
Nano Diamond Powder
Diamond nanoparticles
Carbon Diamond powder
| MF | C |
| Chemical Name | Carbon Diamond, Nano-Diamond |
| Purity | > 99% |
| APS | 6 nm (Size Customization possible) |
| Form | Nanopowder |
| Product Number | #NCZ2401 |
| CAS Number | 7782-40-3 |
Erbium Oxide Nanoparticles
$0.00
Erbium Oxide nanoparticles
Erbium Oxide nanopowder
Nano Erbium Oxide powder
| MF: | Er2O3 |
| Chemical Name: | Erbium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 20 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ2601 |
| CAS Number | 12061-16-4 |
Indium Hydroxide Nanoparticles
$0.00
Indium Hydroxide Nanoparticles
Nano Indium Hydroxide powder
Indium Hydroxide nanopowder
| MF: | In(OH)3 |
| Chemical Name: | Indium Hydroxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 55 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ3301 |
| CAS Number | 20661-21-6 |
Indium Oxide Nanoparticles
$0.00
Indium Oxide Nanoparticles
Nano Indium Oxide powder
Indium Oxide Nanopowder
| MF: | In2O3 |
| Chemical Name: | Indium Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 60 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ3501 |
| CAS Number | 1312-43-2 |
Indium Tin Oxide ITO Nanoparticles
$0.00
Indium Tin Oxide ITO Nanoparticles
| MF: | In2O5Sn |
| Chemical Name: | Indium Tin Oxide |
| Purity: | > 99.99% |
| APS: | 50 nm (Size Customization possible) |
| Form: | Nanopowder |
| Product Number: | #NCZ3301 |
| CAS Number | 20661-21-6 |
