Nickel Nanowires
$0.00
| MF: | Ni |
| Chemical Name: | Nickel Nanowires |
| Purity: | > 99.99% |
| Diameter: | 200-300 nm (Customization is possible) |
| Length: | up to 200 µm (Customization is possible) |
| Form: | Nanowire |
| Product Number: | NCZW111 |
| CAS Number | 7440-02-0 |
Please contact us for customization and price inquiry.
Note: We supply different size ranges of Nickel Nanowires as per the client’s requirements and also accept customization in various parameters.
Category: Nanowires
Description
Note: For pricing & ordering information, please contact us at sales@nanochemazone.com
Please contact us for quotes on Larger Quantities & Customization. E-mail: contact@nanochemazone.com
Customization:
If you are planning to order large quantities for your industrial and academic needs, please note that customization of parameters (such as size, length, purity, functionalities, etc.) are available upon request.
Shipping & Delivery
Related products
Coating and Membrane Grade Titanium Oxide Nanowires
$0.00
| Chemical Formula | TiO2 |
| Stock No. | NCZNW103-19 |
| Molar mass | 79.866 g/mol |
| Density | 4.23g/cm3 |
| Melting Point | 1,843 ˚C |
| Boiling point | 2,972 ˚C |
| CAS Number | 13463-67-7 |
| Diameter | 10 nm (customization available) |
| Length | 10 µm (customization available) |
Iron Oxyhydroxide Nanowires
$0.00
| Product | Iron Oxyhydroxide Nanowire |
| Formula | FeOOH |
| Stock No. | NCZNW108-19 |
| CAS Number | 1310-14-1 |
| Density | 4.25 g/cm3 |
| Diameter | 50 nm (customization available) |
| Length | 10 nm (customization available) |
Lanthanum Oxide Nanowires
$0.00
| Product | Lanthanum Oxide Nanowires |
| CAS Number | 1312-81-8 |
| Stock No. | NCZNW109-19 |
| Chemical Formula | La2O3 |
| Molar Mass | 325.809g/mol |
| Density | 6.51g/cm3 |
| Melting Point | 2,315 ˚C |
| Boling point | 4200 ˚C |
| Crystal Structure | Hexagonal |
| Diameter | 20 nm (customization available) |
| Length | 10 µm (customization available) |
Magnesium Oxide Nanowire
$0.00
| Product | Magnesium Oxide nanowire |
| CAS Number | 1309-48-4 |
| Stock No. | NCZNW110-19 |
| Chemical Formula | MgO |
| Molar Mass | 40.304g/mol |
| Density | 3.6g/cm3 |
| Melting Point | 2,825 ˚C |
| Boiling Point | 3,600 ˚C |
| Crystal Structure | Halite |
| Diameter | 300 nm (customization available) |
| Length | 100 µm (customization available) |
Nickel Hydroxide Nanowire
$0.00
| Product | Nickel Hydroxide nanowire |
| Chemical Formula | Ni(OH)2 |
| Stock No. | NCZNW112-19 |
| CAS Number | 12054-48-7 |
| Molar mass | 92.724 g/mol |
| Density | 4.10g/cm3 |
| Melting Point | 230 ˚C |
| Crystal Structure | Hexagonal |
| Diameter | 40 nm (customization available) |
| Length | 50 µm (customization available) |
Nickel Oxide Nanowire
$0.00
| Formula | NiO |
| CAS Number | 1313-99-1 |
| Stock No. | NCZNW113-19 |
| Purity | ≥99% |
| Diameter | 20 nm (customization available) |
| Length | 20 µm (customization available) |
| Molar Mass | 74.6928 g/mol |
| Density | 6.67 g/cm3 |
| Melting point | 1955 ˚C |
Potassium Trimolybdate Nanowire
$0.00
| Product | Potassium Trimolybdate |
| Formula | K2Mo3O10.3H2O |
| Stock No. | NCZNW114-19 |
| Diameter | 120 nm (customization available) |
| Length | 50 µm (customization available) |
Titanium Oxide Anatase Nanowires
$0.00
| Product | Titanium Oxide Anatase Nanowires |
| Formula | TiO2 |
| CAS Number | 13463-67-7 |
| Stock No. | NCZNW101-19 |
| Crystal System | Tetragonal |
| Formula Mass | 79.88 g/mol |
| Diameter | 100 nm, 10 nm (Customizable) |
| Length | 10 μm (Customizable) |
| Form | Nanowires Powder/Dispersion |
| mp | >350 °C |
| density | 4.26 g/mL at 25 °C |
